Türkiye’de satılan 2. el lüks otomobiller Avrupa’ya göre 4 kat daha pahalı

İHA

Türkiye’de ikinci el otomobil piyasasında durgunluk yaşanırken galericiler, araçların ellerinde kaldığından şikayetçi.

Öte yandan, ilan sitelerinde ikinci el lüks otomobillerin fiyatları dikkat çekiyor. Almanya’nın Dusseldorf şehrinde bulunan en işlek ikinci el otomobil galerisindeki fiyatlarla, Türkiye’deki fiyatlar arasında fark göze çarptı.

Türkiye’de fiyatlar 4 katı

Aynı model ve aynı yaştaki ikinci el araçlar, Türkiye’de 4 katı fiyata satışa sunuluyor.

Örnek olarak 2003 Ferrari 575M Maranello model araç Almanya’da 120 bin euroya (4,2 milyon lira) alıcı ararken, Türkiye’deki aynı model araç 15,5 milyon lira olarak ilana konuluyor.

Diğer bir örnek Aston Martin’de görüldü. V8 Vantage model araç, Almanya’da 100 bin euroyken (3,5 milyon lira) Türkiye’deki ilan sayfasında 13,8 milyon liraya satılıyor.

40 milyon liraya Lamborghini

Başka dikkat çeken fiyat farkı ise, herkesin hayallerini süsleyen Lamborghini’de görüldü.

Aventador LP700-4 model araç, 285 bin euroya (10,1 milyon lira) alıcı bekliyor. Türkiye’de aynı araç için neredeyse 40 milyon lira isteniyor.

Öte yandan ODMD’nin açıkladığı otomobil pazarı verilerine göre Türkiye’de haziran ayında sıfır olarak 1 adet Ferrari, 1 adet Aston Martin ve 1 adet Lamborghini marka araç satıldı.

Ocak-Haziran döneminde ise 12 adet Ferrari, 10 adet Lamborghini ve 8 adet Aston Martin yeni kullanıcısıyla buluşturuldu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir