Nusr-Et’i kurtaran operasyon… Volkan Reçber’in adamları yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “KUYU-7” operasyonlarında; elebaşılığını Volkan Reçber’in (yurt dışı firar) yaptığı organize suç örgütü üyesi 33 şüphelinin yakalandığını açıkladı. Yerlikaya, gelişmeyi kişisel sosyal medya hesabından duyurdu.

Bakan Yerlikaya operasyonla ilgili şu bilgileri verdi:

“Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı koordinesinde; İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu; İstanbul ve İzmir’de düzenlenen operasyonlarda organize suç örgütü üyesi şüphelilerin; Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kasten öldürme, kasten adam öldürmeye teşebbüs, kasten yaralama, iş yerlerine silahlı saldırı, 6136 sayılı kanuna muhalefet, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması ve mala zarar verme suçları olmak üzere 25 ayrı suç eylemini gerçekleştirdikleri tespit edildi.

Operasyonlar sonucu; 34 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet AK-47 Kalaşnikof uzun namlulu tüfek, 1 adet balistik yelek ve 1 adet Uzi olarak tabir edilen otomatik silah ele geçirildi. Operasyonları gerçekleştiren Kahraman Polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle.”

NUSR-ET’E SALDIRMIŞLARDI

Volkan Reçber ve çetesi adını daha önce Nusr-et restoranına yapılan saldırı ile duyurmuştu. Çeteye yönelik 27 Mart 2024’te de ‘Mahzen-22’ operasyonu düzenlenmiş ve restorana saldıran şahıs yakalanmıştı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonu “Organize suç örgütü elebaşı Barış Boyun’un (Yurt dışı firar), organize suç örgütü elebaşı Volkan Reçber’e (Yurt dışı firar) talimat vererek yaptırdığı, Beşiktaş’taki “Nusr-Et” isimli iş yerine yönelik silahlı saldırı eylemine karşı “MAHZEN-22” operasyonu düzenlendi” ifadeleri ile duyurmuştu.

Odatv, haklarında kırmızı bülten kararı çıkartılan Sabri Şirin’le beraber Volkan Reçber ve Barış Boyun’un Interpol tarafından yakalandığını ve iade sürecini yazmıştı.

İLGİLİ HABER:

BARIŞ BOYUN KİMDİR

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde 2020 yılında iki çete arasında sokak ortasında yaşanan silahlı çatışmaların arkasında suç örgütü lideri Barış Boyun çıkmıştı. Barış Boyun’un adı en son İstanbul’da gerçekleştirilen peş peşe 3 motosikletli silahlı saldırı ile gündeme geldi.

– İstanbul Beyoğlu’nda Kasımpaşaspor Tribün Lideri Yüksel Ustahüseyin 16 Nisan’da uğradığı silahlı saldırı sonucunda öldü.

– İş insanı C.Ö.’nün aracına 15 Haziran akşamı saat 18:10 sıralarında Ümraniye’deki İkbal Caddesi’nde silahlı saldırı düzenlendi.

– C.Ö.’nün de aracın içinde bulunduğu sırada 16 Haziran günü saat 15:35 sıralarında Sarıyer’deki Cendere Caddesi’nde ateş açıldı.

Olayların azmettiricisinin çete lideri Barış Boyun olduğu ortaya çıktı. Saldırıların ardından “Kırmızı Bülten” ile yakalama kararı çıkarılan Barış Boyun, 22 Mayıs 2024’te İtalya’da yakalanarak Türkiye’ye iade edildi.

VOLKAN REÇBER KİMDİR

Liderliğini yaptığı çete ile bir dizi olaya karışan Volkan Reçber, bir süre önce Karadağ’a kaçmıştı. Volkan Reçber’in başında olduğu örgüt ‘Göl Çetesi’ olarak da biliniyor.

Volkan Reçber ‘Arap Emrah’ olarak bilinen Emrah Sever çetesi ile adliye önünde girdiği çatışma ile gündeme gelmişti.

Volkan Reçber yaptığı açıklamada suçlamaları kabul etmediğini kimseden talimat almayacağını ve talimat vermediğini belirterek Barış Boyun’la ilgisi olmadığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir